Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Evoluce nebo stvoření VI. Stáří planety Země

Již na základních školách se u nás vyučuje, že Země je stará 4,54 miliardy let. Při zkoumání tohoto časového údaje asi každého napadne: Jak se dá taková doba změřit? Existuje nějaká vědecká metoda, která by tuto dataci potvrdila?

První velmi často používaná metoda je založená na určení stáří Země podle stáří hornin. Když najdeme nejstarší horninu, tak můžeme usuzovat, že podobně bude stará i naše planeta. Stáří hornin se určuje například na základě měření radioaktivity a poločasu rozpadu, pokud je tedy v hornině obsažena nějaká radioaktivní látka. Další možnost u usazených hornin je datovat tyto horniny podle fosilií, které se v hornině nacházejí. Základní předpoklad je, že usazené horniny vznikají vrstvu po vrstvě, kde nejnižší vrstva by měla být zákonitě nejstarší. Asi by mělo být logické, že pokud nějaký živočich vyhynul před 60 miliony lety a nachází se v nějaké hornině, tak ta je minimálně 60 milionů let stará. Kdo však určil, jak jsou staré jednotlivé vymřelé druhy, ze kterých se staly povětšinou zkamenělé fosilie?

Odpověď je jednoduchá: Stalo se tak koncem 19. století. Trochu šokující však je, že si tuto časovou dataci vymysleli lidé, kteří k tomu neměli žádnou věrohodnou měřící metodu. Časové údaje vznikly na základě rozšiřující se teorie evoluce. Ta se však opírá o stáří hornin, které však v té době byly určeny na základě stáří fosilií. Pozorný čtenář si zde jistě všiml dosti zásadního logického problému. Přirovnal bych to k životní situaci, kdy vám nějaký úředník na stavebním úřadu nechce vydat stavební povolení bez formuláře z katastrálního úřadu. Na katastrálním úřadu však pro vydání formuláře požadují papír s povolením od stavebního úřadu. Kruh se uzavřel. Logika zde nehraje žádnou roli! Ještě do roku 1938 bylo například stáří horniny, ve které se nacházela fosilie ryby jménem Latimérie podivná, datováno na 300 milionů let. Živý exemplář této ryby však byl v roce 1938 vyloven u břehu jižní Afriky. Takových případů by se však našlo více. Zajímavá otázka pak nastane v okamžiku, kdy bychom chtěli vědět, proč se tedy Latimérie neobjevuje pravidelně po dobu 300 milionů let ve fosilním záznamu? Že by tady bylo v naší teorii něco v nepořádku?

Na rybářský zájezd do jižní Afriky asi nikdo z nás hned tak nevyrazí, ale zkuste si zajít ve městě do nějakého veřejného parku. Při troše štěstí tam naleznete strom pojmenovaný jako Jinan dvoulaločný, který je asi více známý pod jménem Gingo biloba. Listy tohoto stromu se běžně nacházejí zkamenělé spolu s fosiliemi dinosaurů. Když se tedy na tento strom díváte, tak můžete mít stejný pocit, jako kdybyste se dívali na dinosaura. Pokud budeme vycházet z toho, že dle evoluce se vše vyvíjelo od nejjednodušších organismů po složité, tak nejstarší nalezená fosilie buněčného organismu je datovaná do období před 3,4 miliardy lety. Proč zrovna 3,4 miliard let? Nevím. Možná to zní věrohodněji než 3,5 miliard let. Co bylo předtím, se na základě nalezených fosilii nedá určit.

Teorie o stáří usazenin a o dataci podle jednotlivých vrstev se neustále objevuje v knihách, které mají co do činění s evolucí. Teorie se však dá velice jednoduše vyvrátit, pokud praxe ukáže, že se teorie mýlí. Existuje nějaký takový důkaz? Existuje, a dokonce z poměrně nedávné doby!

V roce 1980 došlo ve Spojených státech k výbuch sopky St. Helens, kterou asi dost lidí zná pod nesprávným označením hora svaté Heleny. Tato sopka však byla pojmenovaná podle diplomata, britského lorda St. Helense. Mezi 18. 5. 1980 až 19. 3. 1982 došlo k několika erupcím a zároveň roztál ledovec na vrcholu sopky. Voda a sopečný popel vykonaly zkázu v okolí hory. Voda vytvořila lavinu bahna a strhla stromy, které se nacházely na úpatí hory. Pod horou se tak za dva roky udělala skoro 200 metrová vrstva usazenin, plná živočichů a rostlin, které jsou již dnes zkamenělé. V této vrstvě lze sledovat stovky dalších vrstev. Kdybychom o této katastrofě nevěděli, tak by bylo "jasné", že tyto vrstvy vznikaly stovky milionů let. Při jedné z erupcí však bylo zjištěno, že za tři hodiny vzniklo 200 vrstev [7].

Voda zároveň v této usazené mase vyhloubila hluboké kaňony. Kaňony jsou dost podobné Grand kaňonu, o kterém se tvrdí, že vznikal 100 milionů let. Obří sesuv půdy pak natlačil celý les do jezera Spirit a pohřbil ho bahnem, rozvrstvení usazenin pak vypadá jako u uhelných slojí, které dnes nalézáme po celé planetě. Tohle byla malá lokální katastrofa. Jak by se tedy asi změnil povrch Země, pokud přijde katastrofa obřích rozměrů, jakou byla například biblická potopa? K určení stáří Země tedy teorie o vrstvení usazenin bohužel nevede. Musíme na to tedy jít jinak.

[7] Morris, J., Austin, S.: Footprints in the ash, in Master Books, USA, ISBN 0890514003, 2003.

Tento článek je součástí seriálu "Evoluce nebo stvoření" vycházejícího na tomto blogu v tomto pořadí: 1. Nepravděpodobná pravděpodobnost 2. Vesmír - mimozemský život ve vesmíru 3. Jedinečná planeta Země 4. Temná hmota a energie, multivesmír, 5. Stáří našeho vesmíru, shrnutí, 6. Stáří planety Země, 7. Datace založená na poločasu rozpadu, 8. Radiokarbonová metoda, 9. Vznik uhelných slojí, 10. Jiné datační metody, shrnutí, 11. Evoluce – Darwinova teorie, 12. Darwinovy pěnkavy, 13. DNA a výroba bílkovin, 14. "Jednoduchá" buněčná struktura, 15. Buněčný bičík a neredukovatelná složitost, 16. Přechodové články a "vyhynulí" živočichové, 17. Dinosauři a stáří geologických vrstev, 18. Předchůdci člověka, 19. Podobnost člověka a šimpanze, 20. Mitochondriální Eva, 21. Použil si Bůh evoluci?

Další seriály na tomto blogu:

Křesťanství a víra

Čeští páni

Autor: Josef Chaloupka | čtvrtek 22.12.2016 9:32 | karma článku: 22,13 | přečteno: 1077x
  • Další články autora

Josef Chaloupka

Blaničtí rytíři přišli s odvážnou vědeckou teorií o původu Covid-19

Opatření proti Covid-19 se již postupně uvolňují. Jak by to však vypadalo před dvěma měsíci, kdyby nás neochránila nařízení vlády, ale Blaničtí rytíři?

20.5.2020 v 10:30 | Karma: 15,40 | Přečteno: 620x | Společnost

Josef Chaloupka

Tak šel čas s Covid-19

První zprávy o koronaviru v Číně jsem zahlédl na zpravodajských serverech někdy koncem prosince 2019. Od ledna začalo zpráv přibývat. Koncem února už bylo jasné, že nový koronavirus ovlivní život i v ČR.

12.5.2020 v 11:49 | Karma: 8,12 | Přečteno: 368x | Společnost

Josef Chaloupka

(Ne)křesťanské Vánoce

Jsou Vánoce křesťanský svátek? Narodil se Ježíš Kristus 24. nebo 25.12. v roce 0? Cítíte se o Vánocích osaměle? Možná to jsou naprosto nesourodé otázky, ale následující vánoční článek se bude věnovat především těmto tématům.

31.12.2017 v 14:45 | Karma: 13,42 | Přečteno: 521x | Společnost

Josef Chaloupka

Křesťanství - náboženství nebo opravdová víra?

Každý již někdy slyšel o křesťanech a o křesťanství. V naší společnosti je však obraz toho, co křesťanství představuje, silně zdeformován. Křesťanství ve své podstatě není náboženství, ale je to osobní víra a osobní zkušenost.

15.11.2017 v 12:44 | Karma: 18,66 | Přečteno: 983x | Společnost

Josef Chaloupka

Křesťanští indiáni v amazonském pralese

Průměrný desetiletý skaut by se asi dokázal na cestu do divočiny připravit lépe než Bruce Olson, misionář, který se jen s pouhým nadšením vydal do Jižní Ameriky, bez peněz, zásob nebo znalosti jazyka.

13.7.2017 v 9:25 | Karma: 17,04 | Přečteno: 519x | Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Pro mírové rozhovory s Ukrajinou nejsou důvody, řekl Kreml. Jednat odmítá i Kyjev

27. dubna 2024  11:45,  aktualizováno  12:14

V současné době neexistují důvody pro mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou, protože Kyjev...

KOMENTÁŘ: Jako figurky na šachovnici StB. Akce Skaut byla obří past na odboj

27. dubna 2024

Premium Odboj, nebo provokace? Před pětasedmdesáti lety, v dubnu roku 1949, vrcholila u nás akce Skaut,...

Sociální nůžky se rozevírají. Češi chudnou, ač pracují, říká antropoložka

27. dubna 2024

Minimální důstojná mzda pro rok 2023 činila 45 573 korun hrubého, vypočítala Platforma pro...

Precheza dostala novou pokutu za únik oxidu siřičitého, má zaplatit půl milionu

27. dubna 2024  11:27

Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 59
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 898x
Pracuji jako pedagogický a vědecko-výzkumný pracovník v oboru Informační technologie na vysoké škole. V roce 2009 jsem uvěřil v Boha – Ježíše Krista. Dnes naprosto jasně VÍM, že Bůh existuje. Vzhledem k mému vzdělání tato informace lidi v mém okolí fascinuje. Jak může v 21. století vzdělaný člověk věřit v Boha? Ve svém blogu bych se chtěl věnovat otázkám víry a vědy a ukázat lidem, že věřící člověk nemusí spáchat intelektuální sebevraždu.

Seznam rubrik